Dabakhane Mh. Tenzile Sk. IşıkHan Kat:4

SRC 1 2 3 4 Hakkında

1- MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ OLMAZSA NE OLUR? OLMADIĞINI KİM ANLAYACAK VEYA KİM SORACAK?

4925 Sayılı “Karayolu Taşıma Kanunu” nun amaç ve kapsamı ifadeleri içinde açıkça belirlenmiştir.
Yolcu veya eşya-kargo taşımacılığı sektörü içinde yer alan tüm gerçek ve tüzel kişilikler ile yine sektör içinde taşımacılık faaliyetlerini yöneten, sevk ve idare eden; İşveren, yönetici, koordinatör, operasyon sorumlusu, şef, uzman, sürücü vs. konumundaki tüm bireyler, mesleklerini idame ettirebilmek için Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmak zorundadır.

Aksi halde Kara yollarında:  İşveren;  Taşımacılık faaliyetlerinde bulunamaz, profesyonel bazda çalışanlar; Sektör içinde mesleğini icra edemez, sürücüler; Kesinlikle ticari araçları kullanamaz. T.C Ulaştırma Bakanlığı’nın emir ve talimatları ile görevlendireceği valilikler, belediyeler ve zabıta birimleri, T.C İçişleri Bakanlığı Polis Teşkilatı, T.C Maliye Bakanlığı Denetim Elemanları, Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü Personeli, Jandarma ile Bakanlığın görevlendireceği diğer kamu personeli, kanun kapsamında yer alan yönetmelikler mevzuatıyla ilgili denetim yapacak, sorgulayacak gerekirse geçerli olan cezai müeyyideleri uygulayacaktır.

 

2-WEB SAYFANIZI İNCELEDİKTEN SONRA, DÜKKANDA ÇALIŞAN ŞOFÖRLERİN SRC BELGESİ ALMASI GEREKTİĞİNİ ANLADIK. ELEMAN İŞTEN AYRILIRSA NE OLACAK?

Mesleki yeterlilik belgeleri kişiye mahsustur, belge üzerinde hak sahibi olan kişi bizzat belgenin sahibidir. Elemanınız işten ayrıldığında doğal olarak SRC türü belgesiyle birlikte ayrılacaktır. Bu nedenle taşımacılık faaliyetleriniz çerçevesinde eleman alır iken, başvuru sahibinden mesleki yeterlilik belgesinin olup olmadığını sorunuz.

 

Whatsapp' tan Yazın
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim.